:: KAWALERIA POWIETRZNA ::

CAŁY SERIAL:
  Prolog (odcinek specjalny / zwiastun serialu)
 1. Bilet czyli karta powołania
 2. Wcielenie czyli ścieżka poborowego
 3. Pobudka czyli pierwsze kroki
 4. Sprawdzian czyli siła rekruta
 5. Pierwsza broń czyli kałach został moją panią
 6. Taktyka czyli będę słuchał swojego dowódcy
 7. Niedziela czyli nie ma ludzi na kompanii
 8. Floryda czyli marsz na Glinnik
 9. Wczoraj wiedziałem czyli pytanie zrozumiałem, odpowiadam
 10. Wypłata czyli prawa strona gwiżdże
 11. Przysięga czyli dzień mężczyzny
 12. Przepustka czyli krótka piłka
 13. Smutny żołnierz czyli pożegnanie z bronią
 14. Szwadron czyli metoda kropelkowa
 15. Wizyta ministra czyli nadeszła wiekopomna chwila
 16. Ostatnia pompka czyli kapral też człowiek
 17. Wierny jak pies czyli los żołnierza
 18. Zabawy na śniegu czyli poligonowy karnawał
 19. Skoki czyli wojsko leci z nieba
 20. Pi pi czyli pluton aeromobilny
 21. Bitwa z piecykiem czyli wojna o pokój
 22. Wyblinka i prusik czyli nie całuj skał
 23. Molto bene czyli Polska – Włochy 2 : 1
 24. Ei bi si czyli psi los szturmana
 25. A cóż to za wojacy czyli tak było jak było
 26. Cywil czyli zero zero de de ce
Serial dokumentalny, który szczegółowo opisuje szkolenie żołnierzy zasadniczej służby wojskowej w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Dwaj znani twórcy filmów dokumentalnych - Jacek Bławut i Wojciech Maciejewski - przedstawiają "na żywo" historię grupy poborowych, wcielonych 6 października 1999 roku do 25-tej Brygady Kawalerii Powietrznej pod dowództwem gen. bryg. Jana Kempary.
W różnych miastach Polski, w Łodzi, Krakowie, Nowym Sączu, w Wojskowych Komisjach Uzupełnień, w Wojskowych Komendach Lekarskich, w Wojskowych Poradniach Psychologicznych typowani są poborowi do Wojsk Powietrzno-Desantowych. Przyszli spadochroniarze muszą spełniać określone wymagania. Tymczasem w Jednostce Wojskowej nr 4391 w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczął się kurs metodyczno-instruktorski, przygotowujący kaprali do funkcji dowódców drużyn, szkolących żołnierzy zbliżającego się październikowego poboru. Na kursie tym kaprale zostają odpowiednio umotywowani do solidnej pracy z młodym rocznikiem. W tym samym czasie kamery towarzyszą poborowym od momentu badań w Wojskowych Komendach Uzupełnień na terenie całego kraju, poprzez sam dzień wcielenia do jednostki, tzw. ścieżkę poborowego, pierwszy capstrzyk, pierwszą pobudkę, szkolenia na tzw. Florydze, nauki marszu i... śpiewu, pierwsze odwiedziny, wręczenie broni, przysięgę, wyjazdy na przepustki, aż do "zamusztrowania" w 3-cim Szwadronie 7-go Batalionu ppłk. Piotra Patalonga, wchodzącego w skład sił szybkiego reagowania NATO, gdzie czeka na nich cykl specjalistycznych szkoleń "Czerwonych Beretów" - pierwsze skoki spadochronowe, pierwsze nocne wypady, a także Wigilia Bożego Narodzenia, sylwester 2000, wyjazdy do rodziny i narzeczonych, powroty do jednostki, poligony, nauka jazdy na nartach... [TVP]

Pierwsze 13 odcinków poświęcone jest szkoleniu unitarnemu rekrutów. Kamera towarzyszy im od chwili wydania tzw. biletu i wcielenia do jednostki jesienią 1999, natomiast odcinki 14–26 opisują późniejsze szkolenie specjalistyczne żołnierzy kawalerii powietrznej, oraz pierwsze kontakty polskich żołnierzy z żołnierzami armii NATO (serial powstawał w czasie, gdy Polska wstępowała do sojuszu NATO).

Po emisji pierwszych trzech odcinków w 2000 r. wybuchł skandal. Przeciwko używaniu wulgaryzmów przez kaprali zaprotestował m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź i wojskowi urzędnicy w MON. W jednostce kontrolę rozpoczęła wówczas prokuratura wojskowa. – W wojsku się przeklinało, przeklina i będzie przeklinać – odpowiadał na te zarzuty Jacek Bławut. Sprawa przysporzyła tylko filmowi popularności, a wobec oficerów i podoficerów jednostki nie wyciągnięto żadnych konsekwencji. Stwierdzono, że podczas specjalnego szkolenia żołnierzy ostre, wręcz wulgarne traktowanie szkolonych jest konieczne, by nauczyć ich działać pod presją i w ekstremalnych sytuacjach.


Produkcja: 1999-2000
Premiera TV: 2000

Reżyseria:
reżyseria
reżyseria

Muzyka:


Obsada:
odcinki: 1-18, 25-26
odcinki: 1-3, 8-9, 11, 25
odcinki: 4-7, 13-16
odcinki: 10, 13, 17-22
odcinki: 10, 13, 20-22, 25
odcinki: 17-19, 21-23, 26
odcinki: 19, 23
odcinki: 20
odcinki: 21-22, 24-25
odcinki: 23
odcinki: 24
odcinki: 25
-
-
-
-
-
i inniIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


07.151009

(POL) polski,
1 komentarz: